Vaše zemljište je postalo javno dobro? Evo što napraviti.
Iako je privatno vlasništvo u teoriji neotuđivo, u praksi se može pojaviti situacija u kojoj prevlada javni interes.
No što ako za to ne dobijete nikakvu naknadu?
U većini slučajeva moguće je da vam država ili lokalna vlast preuzme nekretninu kroz proces izvlaštenja, ali uz pravednu naknadu.
No što ako na vašoj nekretnini osvane oznaka koja označava da je sada cijela ili dio nekretnine javno dobro, a vi niste niti obaviješteni?
Upravo to često se događa u slučajevima kada jedinice lokalne samouprave (Općine ili Gradovi) donesu Odluku da je neka nekretnina javno dobro prethodno ne obavještavajući vlasnika nekretnine.

Što kaže zakon? Može li vaše zemljište postati javno dobro preko noći?
Prema članku 32, stavak 2 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, moguće je uvesti posebna ograničenja na stvari koje su prema Ustavu proglašene od interesa za Republiku Hrvatsku. Vlasnici takvih stvari, kao i ovlaštenici drugih prava na njima, moraju se pridržavati propisanih pravila korištenja i iskorištavanja. Ipak, imaju pravo na naknadu za nametnuta ograničenja.
Naime, tek kada se neka nekretnina proglasi od posebne važnosti i interesa za Republiku Hrvatsku može se krenuti s procesom izvlaštenja.
Nekretnina se može izvlastiti zbog izgradnje :
- građevine ili izvođenja radova gospodarske infrastrukture
- groblja i drugih objekata komunalne infrastrukture
- zdravstvenih, prosvjetnih, kulturnih i sportskih građevina
- industrijskih, energetskih, vodnogospodarskih, prometnih i objekata elektroničkih komunikacija
- građevina za potrebe hrvatskog pravosuđa, vojske i policije
- istraživanja i eksploatacije rudnog i drugog blaga
Što ako se Grad ili Općina samo upišu na vaše zemljište?
Lokalna samouprava nema ovlasti da privatno vlasništvo proglasi javnim dobrom na temelju Odluke (mora se provoditi postupak izvlaštenja) te takav stav štiti i Sud.
Odličan primjer možemo vidjeti u presudi Visokog upravnog suda iz 2019. posl.br: Usoz-26/19-7 od 30. listopada 2019.godine kojom se ukida Odluka Grada Visa da se dio čestice proglasi Javnim dobrom.
Najbitniji dio presude je sljedeći:
“Iz naprijed citiranih odredbi koje su osnova donošenja Odluke ne proizlazi ovlast predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave da nekretninu u privatnom vlasništvu proglasi javnim dobrom u općoj uporabi. Članak 34. Statuta Grada V. propisuje nadležnost Gradskog vijeća, međutim ta odredba samostalno, bez mjerodavnog materijalnog prava, ne može biti osnova za donošenje općeg akta.”
Dakle, jasno je vidljivo da jedinica lokalne samouprave nema ovlasti da nekretninu proglasi javnim dobrom u općoj uporabi.
Tako čl. 86. st. 3. Zakona o upravnim sporovima koji propisuje da će Upravni sud ukinuti Opći akt ili Odluku jedinica lokalne samouprave ako je u suprotnosti sa Zakonom (što je ovdje slučaj).
Koji su konkretni koraci za poduzimanje?
U ovom slučaju imate dvije opcije:
1. Zahtijevati od Grada/Općine da na sljedećoj sjednici ukine spornu Odluku (uz prijetnju tužbe),
ili ako to odbiju,
2. Podnijeti tužbu upravnom sudu
Iako je prva opcija daleko brža i jeftinija, dobra je vijest da se upravni sporovi u pravilu rješavaju puno brže nego ostali (čl. 8. ZUS-a – načelo učinkovitosti)
Tako upravni sud može odlučivati i bez održavanja rasprave samo na temelju dostavljene dokumentacije što može dodatno ubrzati cijeli postupak.

Imate još pitanja vezana za zemljišta koja su postala javno dobro?
Slobodno nam se obratite!