Tri najbolja načina za osnivanje firme: prednosti i nedostatci
U Hrvatskoj, postoji nekoliko načina za osnivanje firme, mi ćemo se fokusirati na, po našem mišljenju, 3 najbolja. To su opcije putem Hitro.hr ili Start poslovanja te osnivanje firme putem odvjetnika.
Prije svega bitno je izabrati između d.o.o. (društvo s ograničenom odgovornošću) ili j.d.o.o. (jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću).
Razlika između d.o.o. i j.d.o.o.
d.o.o. (Društvo s ograničenom odgovornošću):
- Za osnivanje d.o.o.-a potreban je minimalni temeljni kapital u iznosu od 2.500,00 eura.
- Minimalni iznos uplaćenog temeljnog kapitala prilikom osnivanja je 625,00 eura.
- Osnivači mogu biti fizičke i/ili pravne osobe.
- Ovo društvo ima jasno definiranu strukturu upravljanja, uključujući direktora i upravu.
j.d.o.o. (Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću):
- Za osnivanje j.d.o.o.-a potreban je samo 1,00 euro minimalnog temeljnog kapitala.
- Osnivači mogu biti samo fizičke osobe.
- Ovaj oblik društva je pojednostavljenija verzija d.o.o.-a, pogodnija za male poslovne subjekte.
- J.d.o.o. nema zahtjeve za minimalnom strukturom upravljanja kao što je slučaj s d.o.o.-om.
Zaključno, j.d.o.o. nudi manje formalnosti i niže zahtjeve za kapitalom u usporedbi s d.o.o.-om, što ga čini privlačnijim izborom za male poslovne subjekte ili početnike. U svakom slučaju, čak i kada se odlučite za otvaranje j.d.o.o.-a, uvijek Vam ostaje mogućnost dokapitalizacije i pretvaranje u d.o.o. U ovom slučaju bitno je za napomenuti da trošak dokapitalizacije + plaćanje javnog bilježnika ili revizora, ovisno o načinu na koji će se dokapitalizacija provesti, može iznositi i do tisuću eura ovisno o trenutnim tarifama i načinu dokapitalizacije. Iz tog razloga, ako Vam je krajnji cilj otvaranje d.o.o.-a, nekada se više isplati malo veća inicijalna investicija nego kasniji troškovi prenamijene iz j.d.o.o. u d.o.o.
Osnivanje firme – hitro.hr, start poslovanje ili putem odvjetnika?
Prije svega, koju god opciju odaberete, bitno je provjeriti dostupnost imena tvrtke.
Provjeru možete obaviti putem web stranice sudreg.pravosudje.hr
Jedino na što trebate paziti je da naziv vaše buduće tvrtke već ne postoji.
1. Online putem Hitro.hr/Javnog bilježnika
Nakon odabira imena društva na web stranici hitro.hr, potrebno je otići do javnog bilježnika.
- Javni bilježnik ovjerava potrebnu dokumentaciju koja se sastoji od prijave za upis u sudski registar i još nekih priloga. Bitno je za napomenuti da je kod javnog bilježnika potrebna nazočnost svih osnivača i drugih osoba čije je potpise potrebno ovjeriti. Također, obavezno ponesite osobnu iskaznicu ili putovnicu (ako se radi o stranom državljaninu)
- Predaja dokumentacije i uplata pristojbi: Prijavu za upis u sudski registar s ovjerenom dokumentacijom (koju ste prethodno obavili kod javnog bilježnika) predajte u uredu Hitro.hr
U uredu ćete također dobiti uplatnice za uplatu osnivačkog pologa i sudskih pristojbi. U uredu ćete također dobiti i RPS obrazac za klasifikaciju djelatnosti novoosnovanog društva gdje ćete izabrati svoju glavnu djelatnost putem NKD broja.
Nakon izvršenih uplata, HITRO.HR će za vas proslijediti predmet trgovačkom sudu elektroničkim putem.
Ako je prijava ispravna, u roku od 24 sata bit će izvršen upis društva u sudski registar te će u ured HITRO.HR biti dostavljeno rješenje o osnivanju i OIB novoosnovanog društva. - Preuzimanje dokumentacije i otvaranje računa: Nakon obrade, preuzimate rješenje o osnivanju i obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta. Također, tada je potrebno otvoriti bankovni račun i obavite prijave u mirovinski i zdravstveni sustav te poreznu upravu.
Ukupni trošak otvaranja d.o.o.-a ovim putem iznosi oko 600,00 eura + uplata temeljnog kapitala od 2.500,00 eura (moguće je uplatiti ¼ odmah te ostatak iznosa unutar roka od jedne godine).
Kod j.d.o.o.-a taj trošak će biti nešto niži od 200,00 eura uključujući uplatu temeljnog kapitala od 1,00 eura.
2. Putem Start Poslovanja (online)
Bitno je za napomenuti da je ovo uistinu jedini postupak gdje trgovačko društvo možete osnovati iz udobnosti svog doma.
No, također je važno da za ovu vrstu otvaranja trgovačkog društva morate imati eOI (e Osobnu iskaznicu) i važeći čitač kako bi se mogli legitimirati putem sustava.
Nažalost, ovaj način otvaranja firme sadrži neka ograničenja u odnosu na ostale, od kojih je najbitnije obveza uplate temeljnog kapitala u cijelosti!
Koraci su sljedeći:
- Prijava putem sustava: Korisnik popunjava elektronički obrazac i odabire usluge koje želi. Sustav priprema dokumentaciju i šalje je institucijama i bankama.
- Obrada podataka: Sustav dopunjava podatke prema sudskom i obrtnom registru te šalje dokumentaciju institucijama i bankama.
- Završetak procesa: Nakon obrade podataka, institucije i banke šalju povratne informacije, a korisnik je obaviješten o završetku procesa.
Ukupni trošak otvaranja d.o.o.-a putem start poslovanja iznosit će 26,65 eura + uplata temeljnog kapitala u cijelosti – 2.500,00 eura.
Ukupni trošak otvaranja j.d.o.o.-a putem start poslovanja iznosit će 3,98 eura + uplata temeljnog kapitala u minimalnom iznosu od 1,00 euro.
3. Putem odvjetnika
Osnivanje trgovačkog društva putem odvjetnika vrlo je slično kao i putem javnog bilježnika, s nekoliko dodatnih prednosti. Odlaskom kod odvjetnika i potpisivanjem punomoći, odvjetnik zapravo pristaje da sve korake obavi umjesto Vas, što može uključivati čak i otvaranje bankovnih računa.
Glavna prednost ovog pristupa je u sastavljanju osnivačkih akata od strane stručnjaka, što omogućuje izradu specifičnih društvenih ili osnivačkih ugovora prema vašim potrebama – ovo je osobito bitno za veća trgovačka društva ili ona koja planiraju da će u budućnosti to i postati. Iako se osnivački akti i dalje moraju ovjeriti kod javnog bilježnika, ovaj pristup omogućuje uštedu na troškovima javnog bilježnika.
Osim toga, punomoć najčešće omogućuje klijentu da delegira odvjetniku i druge zadatke poput promjene osnivačkih akata u budućnosti. U tom slučaju Odvjetnik je upoznat s vašim trgovačkim društvom od osnivanja te on prati rast i razvoj društva i mijenja osnivačke akte i obavlja druge pravne radnje po potrebi.
Odlazak kod odvjetnika pruža dodatnu sigurnost i stručnost u procesu osnivanja trgovačkog društva, osiguravajući da sve bude u skladu s propisima i vašim potrebama.
Imate još pitanja vezana za otvaranje firme?
Slobodno nam se obratite!