Kako ishoditi oib za stranog državljanina?
Našli ste se u situaciji kada gdje trebate ishoditi OIB za stranog državljana ili pravnu osobu? Ovdje ćete naučiti na koji način to učiniti.
Što je OIB?
Prema Zakonu o osobnom identifikacijskom broju OIB je: “stalna je identifikacijska oznaka obveznika osobnoga identifikacijskog broja koju korisnici osobnoga identifikacijskog broja koriste u službenim evidencijama, u svakodnevnom radu i kod razmjene podataka.”
Prvog siječnja 2009. godine uveden je gore spomenuti Zakon o osobnom identifikacijskom broju (OIB), čime je započela njegova dodjela svim građanima i pravnim osobama u Hrvatskoj. OIB je zamijenio dotadašnji matični broj građana (JMBG) kako bi se uskladilo porezno zakonodavstvo s pravilima Europske unije.
Glavni razlog promjene bio je zahtjev da broj za identifikaciju ne smije imati više od 12 znamenki, uz oznaku zemlje, što matični broj građana nije zadovoljavao. OIB je uveden kako bi se povećala učinkovitost državnih institucija, pojednostavila administracija te omogućila brža razmjena podataka između tijela uprave i drugih institucija.
Uz to, OIB štiti privatnost jer je generiran slučajnim odabirom znamenki, bez otkrivanja osobnih podataka o vlasniku.
Kada se izdaje OIB strancima?
Prema Zakonu o OIB-u strani državljani i pravne osobe obvezni su pribaviti OIB kada je nastao povod za praćenje na teritoriju RH.
To se najčešće odnosi na sljedeće slučajeve:
- Upis strane/pravne osobe kao vlasnika trgovačkog društva (otvaranje firme)
- Upis strane osobe u službene evidencije odobrenja boravka strancima pri MUP (Strani radnici)
- Upis strane/pravne osobe u neku službenu evidenciju o osobama i o imovini na području Hrvatske (Vlasništvo nekretnine)
- Upis strane osobe u članstvo udruge
- …
Bilo da se radi o upisu vlasništva u gruntovnicu ili upisu u sudski registar, strana osoba prije toga morat će ishoditi OIB.
Postupak ishođenja OIB-a za stranje državljane
Zahtjev za određivanjem i dodjeljivanjem OIB-a podnosi se mjesno nadležnoj ispostavi Porezne uprave (ispostava Porezne uprave nadležna prema mjestu nekretnine) koja određuje i dodjeljuje OIB.
U gradu Zagrebu to je Porezna uprava u Novom Zagrebu na adresi Avenija Dubrovnik 32.
Zahtjev se može podnijeti osobno ili putem punomoćnika.
Zahtjev možete pronaći na linku: ZAHTJEV ZA ODREĐIVANJEM I DODJELJIVANJEM OSOBNOGA IDENTIFIKACIJSKOG BROJA
Uz podnošenje zahtjeva, strana osoba mora priložiti važeće dokumente koji potvrđuju točnost podataka navedenih u zahtjevu.
Za strane fizičke osobe to može biti putovnica, europska osobna iskaznica (za građane EU-a) ili drugi identifikacijski dokument iz zemlje čije državljanstvo imaju, uz dokaz o pripadnosti toj državi.
Strane pravne osobe uz zahtjev za dodjelu OIB-a trebaju priložiti osnivački akt (rješenje ili izvadak iz odgovarajućeg registra), koji mora biti na hrvatskom jeziku ili službeno preveden od ovlaštenog sudskog tumača.
Kada zahtjev podnosi punomoćnik, uz navedene dokumente potrebno je priložiti i valjanu punomoć.
Potvrdu o dodijeljenom osobnom identifikacijskom broju Ministarstvo financija – Porezna uprava dostavlja obveznicima broja najkasnije u roku od 30 dana od trenutka određivanja i dodjeljivanja osobnoga identifikacijskog broja.
Potvrda se izdaje bez roka važenja i ima značaj javne isprave, te ju je osoba dužna čuvati.

Treba Vam savjet u vezi s ishođenjem OIB-a ili trebate punomoćnika?
Slobodno nam se obratite.