Kako do odštete nakon prometne nesreće.
Prometne nesreće događaju se svakodnevno. Ukoliko niste krivi, u većini slučajeva imate pravo na naknadu štete. Naknada se odnosi na naknadu štete vozila ali i na naknadu za fizičke bolove, strah, duševne boli…
Koji su preduvjeti za pokretanje postupka naknade štete?
Prije svega u ovom članku bavit ćemo se slučajevima kada osoba odgovorna za štetu ima osigurano vozilo.
Osim osiguranja, formula za pokretanje postupka je sljedeća:
Štetnik mora počiniti štetnu radnju, a šteta mora nastati na strani oštećenika.
Što to znači?
Laički rečeno to znači da mora postojati prometna nesreća koju je izazvala jedna strana dok je drugoj strani kao posljedica te nesreće nastala šteta.
Bitno je za napomenuti da samo prouzrokovanje štete nije dovoljno da bi osoba koja je prouzročila štetu za nju i odgovarala, odnosno da bi bila dužna tu štetu i naknaditi.
Mora postojati i uzročna veza između štetne radnje i štete, što znači da štetna radnja mora kao uzrok prouzročiti određenu štetu.
Dokazivanje štete
Kako bi dokazali sve elemente za pokretanje postupka naknade štete (šteta, štetnik, štetna radnja, uzročno posljedična veza) iznimno je bitno prikupiti što veći broj “dokaza” prilikom nastanka štete, odnosno prometne nesreće.
Najbitniji dokaz i jedini preduvjet za pokretanje postupka je Europsko prometno izvješće o šteti, sukladno čl. 38. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.
Europsko prometno izvješće poslužit će za podnošenje odštetnog zahtjeva, a uz izvješće poželjno je prikupiti i što više fotografija i videozapisa na kojima je vidljivo na koji način je šteta nastala.
Osim Europskog prometnog izvješća, ono što će Vam značajno olakšati i pomoću u postupku dokazivanja štete je upravo policijski zapisnik.
Iako nitko ne voli čekati dolazak policije, te se u nekim slučajevima to čini nepotrebnim, policijski zapisnik uvelike će Vam olakšati naplaćivanje štete od suprotne strane i znatno skratiti cijeli postupak.
Osim ako se radi o vrlo kompleksnim i po život pogubnim nesrećama u kojima su potrebna višestruka vještačenja, policijski zapisnik u većini slučajeva u kojima je osoba pretrpjela lakše ozljede bit će dovoljan za dokazivanje krivnje i uzročno posljedične veze (kao recimo u situacijama oduzimanja prednosti, nepropisnog prestrojavanja, prolaska kroz crveno svijetlo i slično).
Osim prethodno navedene dokumentacije, potrebni će Vam biti i svi nalazi, terapije, otpusna pisma i slično, na kojima je vidljivo da su vaši zdravstveni problemi posljedica predmetne nesreće. Iz tog razloga, u slučaju da ste zaista pretrpjeli fizičke ozljede, najbolje je odmah nakon nesreće posjetiti liječnika koji će utvrditi opseg i težinu ozljeda.
Što se tiče štete na vozilu, nju će utvrđivati osiguranje prilikom procjene vozila, ali također možete zatražiti mišljenje automehaničara koji će Vam okvirno procijeniti o kolikoj se šteti radi.

Započinjanje postupka naplate – podnošenje odštetnog zahtjeva
Prilikom započinjanja postupka najsigurnije je opunomoćiti odvjetnika s iskustvom u naplati odštetnih zahtjeva.
Sam postupak započinje time da odvjetnik osiguravajućem društvu štetnika (osobe koja je prouzročila prometnu nesreću) šalje odštetni zahtjev koji se sastoji od medicinske i prometne dokumentacije, odnosno svih “dokaza” koje ste prikupili i iznosa koji potražujete kao naknadu za pretrpljenu štetu. Što je više dokumentacije na raspolaganju to je moguće bolje utvrditi odštetni zahtjev i olakšati cijeli proces naplate.
Visina naknade štete odmjerava se prema orijentacijskim kriterijima Vrhovnog suda. Ukoliko se radi o lakšim prometnim nesrećama, odnosno ozljedama, medicinsko vještačenje u pravilu neće Vam biti ni potrebno jer su iznosi naknade za ozljede kao što je “trzajna ozljeda” već ustaljeni te će Vas o tome najbolje savjetovati odvjetnik. U slučaju kada je osoba pretrpjela teže ozljede uvijek je preporučljivo napraviti preliminarno medicinsko vještačenje.
Pregovori s osiguravajućim društvom
Nakon što odvjetnik pošalje odštetni zahtjev osiguravajućem društvu, društvo će na temelju priložene dokumentacije ocijeniti je li odštetni zahtjev opravdan te ako jest, jesu li u mogućnosti isplatiti zatraženi iznos. U ovom dijelu postupka izuzetno je bitno imati odvjetnika koji se bavi naplatama štete te koji će za Vas moći ispregovarati najbolje moguće uvjete. U slučaju da se osiguravajuće društvo i odvjetnik slože oko iznosa naknade cijeli postupak može biti gotov u jakom kratkom roku od primjerice 2 mjeseca. Ako pak niste zadovoljni s iznosom isplate koji vam je ponudilo osiguravajuće društvo, ili ono potpuno odbija isplatu, preostaje vam upustiti se u parnicu i podići tužbu radi naknade štete pred mjesno nadležnim sudom. U tom slučaju sud će utvrđivati sve okolnosti nesreće i odgovornosti za naknadu štete kao i opravdanost visine odštetnog zahtjeva. Nažalost, taj postupak trajat će puno duže i iziskivati veće troškove nego postupak pred osiguravajućim društvom.
Zastara i rokovi
Zakonom o obveznim odnosima čl. 230. određeni su rokovi zastare tražbina naknade štete.
(1) Tražbina naknade štete zastarijeva za tri godine otkad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila.
(2) U svakom slučaju ta tražbina zastarijeva za pet godina otkad je šteta nastala.
Dakle, subjektivni rok u ovom slučaju iznosi 3 godine dok je objektivni 5 godina, što znači da istekom 5 godina u svakom slučaju pravo na naknadu zastarijeva.
Ali zašto je to bitno?
Recimo da od osiguravajućeg društva potražujete 20.000 eura, niste se uspjeli dogovoriti oko isplate te ste krenuli u parnicu.
U parnici nakon 5 i pol godina od dana nesreće bude utvrđeno da vam je društvo dužno isplatiti 30.000 eura.
S obzirom na to da je prošlo više od 5 godina, Vaš zahtjev je uspio samo u odnosu na 20.000 eura dok su sva ostala potraživanja zastarjela pa tako i ovih dodatnih 10.000 eura. Ukratko, ni na koji način nećete uspjeti doći do 10.000 eura unatoč odluci suda.
Upravo iz tog razloga vrlo je bitno dobro postaviti odštetni, odnosno tužbeni zahtjev.
Cijena i trošak odvjetnika u postupku naknade štete kod prometnih nesreća
Radi svega prethodno navedenoga uvijek se preporuča angažirati odvjetnika u postupcima naknade štete.
Cijena odvjetnika u ovakvim postupcima uglavnom će se ugovarati prema ostvarenom uspjehu tj. laički rečeno: “na postotak”.
Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika u tbr. 43. propisuje da gornja granica ugovorenog postotka ne može prijeći 30% od ukupno ostvarenog uspjeha.
U slučaju ako postupak bude potrebno nastaviti pred sudom, moguće je da će osim ugovorenog postotka odvjetnik tražiti i određeni predujam za rad i zastupanje na ročištima koji će u slučaju uspjeha u parnici kasnije biti vraćen.
Imali ste prometnu nesreću i trebate savjet?
Slobodno nam se obratite.
0 thoughts on “Kako do odštete nakon prometne nesreće.”