Smanjenje plaće, Da li je moguće i pod kojim uvjetima?
Smanjenje plaće ili djelomična uskrata vrlo su česta tema razgovora između radnika i poslodavca. No, idemo pogledati što propisuje Zakon o radu.
Smanjenje plaće jednostranom odlukom poslodavca
Ugovor o radu je dvostranoobvezujuć te plaću poslodavac nije u mogućnosti mijenjati (smanjivati ali niti povećavati) donošenjem jednostrane odluke.
Za promjenu je potrebna suglasnost obiju strana te će smanjenje ili povećanje plaće uvijek značiti potpisivanje novog aneksa ugovora o radu.
Dakle, nitko ne može jednostrano izmjenjivati odredbe o plaći.
Smanjenje plaće radi pogreške na radu
Poslodavac može uskratiti djelomičnu isplatu plaće radniku u slučaju kada prema njemu ima nastalo potraživanje – institut kada dvije strane imaju međusobna potraživanja naziva se prijeboj.
Prijebojem tražbine poslodavac može svoju tražbinu prema radniku “prebiti” na način da mu ne isplati dio ili cijelu plaću.
To je najčešće slučaj kada radnik poslodavcu uzrokuje štetu te mu je istu dužan i nadoknaditi.
No, stvar nije tako jednostavna. Prije svega, prijeboj plaće može se izvršiti jedino uz pristanak radnika, jednako kao i prethodno spomenuto smanjenje plaće.
Vrlo je bitno da radnik nikada ne može unaprijed dati svoju suglasnost.
To znači da radnik i poslodavac ne mogu unaprijed dogovoriti da će radnik u određenim slučajevima snositi posljedice umanjenjem njegove plaće.
Ovo treba razlikovati od čl. 108 Zakona o radu koji propisuje Unaprijed određeni iznos naknade štete.
Dakle, iako poslodavac pravilnikom o radu može odrediti da će se primjerice razbijanje čaše od strane radnika tijekom rada u kafiću “kažnjavati” s 2,00 eura, poslodavac ni na koji način ne može samostalno taj iznos odbijati od plaće radnika bez njegovog pristanka.
Prijeboj može biti izjavljen usmeno i pismeno, razvila se određena praksa u kojoj poslodavac gotovo uvijek s radnikom potpisuje izjavu o prijeboju tražbine u kojoj su međusobno opisane obje tražbine, osobito ako se radi o tražbinama koje nisu utvrđene pravilnikom o radu.

Što ako radnik ne pristane na prijeboj ali mu poslodavac i dalje uskrati isplatu – smanji plaću?
Člankom 92. st. 6. Zakona o radu propisano je da zbog neisplate plaće radnik može izvanredno otkazati ugovor o radu. U tom slučaju rok od petnaest dana za izvanredni otkaz počinje teći nakon proteka zakonskog, odnosno kolektivnim ugovorom ili ugovorenom o radu određenog roka za isplatu plaće. U slučaju nastavne neisplate plaće, primjerice za siječanj i veljaču, rok se također ima smatrati nastavnim, odnosno može se izjaviti u roku od petnaest dana, računajući od dospijeća plaće za veljaču.
Odluka radnika o izvanrednom otkazivanju mora biti pisana te mora biti dostavljena poslodavcu.
Također, stranka ugovora o radu koja izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.
Završno, poslodavac nikada ne može bez suglasnosti radnika smanjivati mu plaću, čak i ako prema njemu ima određenu tražbinu.
Imate pitanja u vezi smanjenja plaće ili trebate pravnu pomoć?
Slobodno nam se obratite.